Toz Toplama Sistemleri ve Toz Toplama Filtreleri – TEKNOFİLTER

TeknoFilter  endüstriyel alanlarda rahatsız edici tozdan,  aşırı miktarda oluşan toz yükünden ve toz  geri kazanımı ile birlikte kapsamlı toz toplama sistemleri çözümleri sunmaktadır. TeknoFilter, piyasadaki en yüksek partikül giderme verimini sağlayan filtrelemeyi sağlar. TeknoFilter, dünyanın en katı emisyon gereksinimlerini aşan filtre özellikleriyle siz değerli müşterilerinin hava emisyon standartlarını karşılar.   Başarımız, teknoloji ile sürekli olarak gelişmek ve müşterilerimize en iyi filtre çözümleri sunmak için durmadan çalışmak. Jet Pulse torbalı filitrelerimiz, yeni tesisinize uygulanabilir ve yada eski sistemlerinizin modernizasyonu için uygulanabilir. Kapsamlı uygulama veritabanımız benzer uygulamaları incelememize izin verdiği için, operasyonunuz için en iyiyi ve en iyi şekilde kanıtlanmış çözüm önerilerinde bulunabiliriz.

TeknoFilter’in, çok çeşitli endüstrilerden gelen uzun yıllara dayanan uzmanlık deneyimi  bizi sektörde farklılaştırıyor. TeknoFilter, işletmenizi temiz, güvenli ve uyumlu hale getirmek için neyin gerekli olduğunu biliyor. Yüksek beklentileri ve değişen ihtiyaçları karşılayan, üretim verimliliğini en üst düzeye çıkarmanıza, çalışma ortamlarını iyileştirmenize ve çevreye verilen zararlı etkiyi azaltmanıza yardımcı olan temiz hava çözümleri sunuyoruz.

TeknoFilter; 500 – 500.000 m3 / saat  olan debiler arasında değişik modellerde toz toplama sistemleri  imalatı ve tasarımını gerçekleştirir, toz toplama filtrelerimizin yüksek kalitesiyle toz kaçakları önlenecek, yenilikçi çözüm ve eşsiz performanslarıyla en yüksek emisyon gereksinimlerini  sağlayacaktır.

TeknoFilter, çimento endüstrisi, metal endüstrisi, madencilik, gıda, kimya, petrol ve gaz endüstrileri için çeşitli torbalı filtre modelleri ve uzmanlaşmış çözümler sunmaktadır.

TeknoFilter toz toplama filtreleri üstün tasarımıyla filtre torbalarının verimli bir şekilde temizlenmesini sağlar ve bu şekilde tesisinin işletme güvenliği kadar filtre torbalarının da ömrünü uzatır. TeknoFilter toz toplam jet pulse filtreleri, ters hava tasarımında mükemmel performans sağlar. Toz toplama sistemleri, fabrikanızın bütün toz sorunları için ekonomik ve etkili bir çözümdür.

TeknoFilter, bütün filtre modelleri moduler yapıda olduğu için  bakımı ve montajı çok kolaydır. Modüler toz toplama filtrelerimiz kullanımı basit, ve son derece güvenilir toz filtreleridir. TeknoFilter Modüler Jet Pulse Filtreler modüler yapısı nedeniyle uzak alanlara taşınması,  ve standart paletlere istiflenmek için uygundur buda müşterilerimizin nakliye anlamında büyük avantajlar sağlamaktadır. TeknoFilter modüler toz toplayıcısı filtrelerimiz, ağır toz yüklemeli ve yüksek hava hacimlerinin normal olduğu uygulamaları idare edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Jet Pulse Toz Emme ve Toplama Filtresi Nedir?

Jet pulse toz toplama filtreleri; kimya sektörü, metal sektörü, ilaç sektörü , gıda üretimi, enerji santralleri, endüstriyel üreticiler  ve sanayi şirketleri genellikle hava kirleticilerin emisyonunu kontrol etmek için yoğun bir şekilde kullanmaktadırlar. Özellikle toz tutma filtreleri, yüksek sıcaklığa ve yüksek aşınmaya dayanıklı kumaşların icadından sonra daha yaygın biçimde kullanılmaya başlandı.

İşleme ve elektriklenme koşullarına bağlı olarak performansın önemli ölçüde değişebileceği elektrostatik filtrelerin aksine,  torbalalı filtreler genellikle parçacık boyutu çok daha küçük olduğu durumlarda bile% 99 veya daha iyi bir toz ve partikül toplama verimliliğine sahiptir.

Jet Pulse toz toplama sistemleri, kuru bir toz ve partikül toplama işlemidir, birçok ayrı hedef noktasından  toz yüklü gazın geçirildiği gözenekli bir yapıyla bu işlem gerçekleştirilir.  Çoğu toz toplama filtrelerinde, filtre olarak dokuma veya keçeli kumaştan yapılmış uzun silindirik torbalar kullanır (dokumasız kartuşlar bazen torba yerine filtreleme amacıyla kullanılır) Toz, gaz veya hava, hazneler aracılığıyla filtrenin içine girer ve filtre bölmesinde yönlendirilir. Hava temizleme yöntemine bağlı olarak içeriden veya dışarıdan torba boyunca toz çekilir,  havanın içinden geçemediği sürece filtre ortamı yüzeyinde biriken toz tabakası oluşur, yeterli basınç düşmesi meydana geldiğinde, temizleme işlemi patlaç valfler aracılığıyla başlar. Temizlik, filtre çalışırken (filtreleme) ya da çalışmıyorken  (yalın olarak) gerçekleşebilir. Offline filtrelemelerde ise bölme temizlendiğinden sonra  normal filtrelemeye devam edilir.

Filtre haznesi veya toz toplama yuvası, torbaların yüzeyinde oluşan toz keki yüzünden çok etkili bir parçacık toplayıcı olarak işlem görür.

Kullanılan temizleme yöntemine göre sınıflandırılır. En yaygın üç tipi mekanik sallayıcılar, ters gaz ve jet pulse  tipidir. TeknoFilter filtre temizliği için jet pulse yöntemini kullanır. TeknoFilter jet pulse  filtreleri kendinden temizleme ünitelelidir. Temiz, kuru sıkıştırılmış hava ile yüksek basınçlı bir patlatma periyodik aralıklarla her filtre elemanına enjekte edilir. Filtre temizleme yada patlatma havası, depoda saklanır, birkaç havalandırma borusuyle filtre torbası venturi  üzerine bağlanıp filtre torbası sıralı temizlik işlemi gerçekleştirilir.

Jet Pulse toz toplama sistemleri filtre torbaları filtre üst kısmında bir hücre plakasına tutturulan bir metal kafes tarafından desteklenmektedir. Kirli gaz filtre haznesinin altından girer torbaların dışına akar bu metal filtre kafesi toz toplama torbasının çökmesini önler.

Jet Pulse toz toplama sistemleri torbalarını temizlemek için  kısa bir patlamayla sıkıştırılmış hava püskürtülür bu sıkıştırılmış hava, torbanın ters püskürtme torbası tepesine monte edilen bir venturi nozuluyla hızlandırılır. Basınçlı hava patlaması süresinin kısa olması (0.1s-0.2s) için hızlı bir şekilde hareket eden bir hava kabarcığı gibi davranır ve torbanın tüm uzunluğu boyunca hareket eder buda torbanın yüzeylerinin sarsılmasına neden olur. Torbaların bu şekilde çalkalanması tozun parçalanıp dağılmasını filtre haznesinin altındaki depolama haznesine düşmesini sağlar.

toz toplama sistemleri
toz toplama sistemleri

Bu temizleme sistemi, toz toplama filtrelerine bağlı zamanlayıcı yada Timer yardımıyla sıralı bir şekilde çalışır; bu zamanlayıcı yada timer , havayı üfleme borusuna enjekte etmek için solenoid patlaç valfleri kullanır.

Jet Pulse filtre performansı; giriş ve çıkış gaz sıcaklığı, basınç düşüşü, nemlilik, opaklık ve gaz hızı üzerine kuruludur. Tüm filtre torbaları belirli bir sıcaklık ve nem aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bu sınırlara göre filtre torbası seçimi yapılmalıdır.

Toz emiş filtre torbaları, dokuma veya keçeli kumaştan, oval veya yuvarlak boru şeklinde imal edilip çapları genellikle 90-200mm arasındadır.

TeknoFilter Jet filtreleri, toz ve partiküllerin bir gaz yada hava akımından ayrılması için mekanik olarak basit, verimli ve ekonomik bir yol sağlar. Hareketli parçaların minimum asgari olması sistemin verimliliğini ve dayanıklılığını arttırır.

Nem, torbalı  filtre arızalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Yüksek nemli  gaz akımlarını içeren uygulamalarda dikkatli olunmalıdır. Kurutucular ve diğer kurutma işlemleri, filtrede yoğuşma için en büyük tehlikeyi teşkil eder. Filtreler ve gaz akışı sıcaklıkları, gaz yada hava akımının çiğlenme noktasının üstünde 10 ° C sıcaklıkta tutulmalıdır. Gaz akımının çiğlenme noktasına yakın veya altında bulunan gazlar, torba ve filtre ortamında gaz yoğuşmasına neden olacaktır. Bu nem, arzu edilen toz kekini, çıkarılması zor ve filtre ortamına kalıcı hasar verebilecek arzu edilmeyecek bir çamur kekine dönüştürecektir. Bu koşullar altında korozyon da yoğunlaşmaktadır. Yüksek nem koşullarında herhangi bir sıcaklıkta çalışan filtreler gaz yoğuşmasından korunmalıdır. Buda filtrenin, gaz akım sıcaklığının 10 ° C üstüne kadar tutulmasını ve toz toplama filtresinin ve toz kanallarının izolasyonunu gerektirecektir. Bu önlemlerin alınmaması, filtrenin yetersiz performansına ve filtre ortamında da olası bir kötü arızaya neden olacaktır.

TeknoFilter, kalite ve fiyat konusundaki yüksek beklentileri karşılayan endüstriyel hava filtrasyonları için ürün ve çözümler üretmektedir. Misyonumuz insanları,  dünyamızı ve doğayı endüstriyel süreçlerin zararlı etkilerinden korumaktır. Bunu yaparak, verimli üretim, çevresel fayda, daha güvenli ve sağlıklı bir iş ortamına katkıda bulunuyoruz.

Standart filtreler veya özel filtre sistemleri olsun, uzmanlarımızdan dan her zaman en iyi öneriyi alırsınız. Şartlarınıza göre kesintisiz veya gecikmeden her zaman TeknoFilter’ın koşulsuz kalite standartlarıyla ideal sistemi sunmak vazifemizdir.

 

FİLTRELERLE İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

Paratik Mühendislik Sitesinden alıntı yapılmıştır.

 • Eğer hızı 1,6 kabul ederseniz, kullandığınız torba m2 sinin, yaklaşık 100 katı kadar emiş kapasiteniz olur (m3/h)
 • 5 metreden daha kısa mesafelerden emiş yapacaksanız, fan basınç değeriniz 25 mbar olabilecekken, daha uzak mesafelere ve dirsek çokluğuna göre, bu rakam 40 mbar seviyesine kadar çıkabilir, (elbette yaygın olarak, 25-40 mbar arasında olup, sınırı yoktur)
 • Toz toplama sistemleri   offline ve online olarak 2 grupta anılır. Offline filtrelerde kamaralar vardır. Yani 1000 torba varsa, bunlar örneğin 200 torbalı kamaralara ayrılmıştır. Her kamaranın ayrı hava giriş çıkış kanalı vardır. Sırası gelen kamaranın otomatik giriş klepesi kapanır ve torbalar silkelemeye alınır. Bu arada diğer kamaralar devrededir. Bu işlem sırasıyla devam eder. Bu şekilde torbalar çok iyi temizleneceği için, normalde 1-1,2 hıza müsade edilebilecek bir yerde, offline filtrede 1,5 hıza izin verilebilir. Bu şekilde %20 civarında daha az torba kullanılır. Buna rağmen, örneğin 250.000$ imalat maliyetli bir filtrenin kamaralı yapılması, %20 civarında fiyat artışına sebep olur. (çelik kons., giriş çıkış klepeleri, otomasyon v.s.)
 • Filtrelerde torba bölgesi öncesinde ve sonrasında ölçülen fark basınç değeri, 15 mbar’a kadar normal sayılabilir (kullanıma devam edilebilir)
 • 1,5″ bir patlama valfi, 5 bar basınçta, her silkelemede yaklaşık 0,1 m3 hava harcar,
 • Torba öncesinden ve sonrasından aldığı ölçümler sonucunda, fark basınç değerine göre silkeleme sıklığını ayarlayan bir kontrol sistemi, hava tüketiminizi optimize edecektir (sabit ayarlılara göre),
 • Filtrelerde 150 ° kuru (max %1 nemli) hava için, sıradan polyester torbalar kullanılabilir. 800 ° sıcaklığa kadar dayanabilecek torbalar bulunabilmektedir.
 • Halkalı filtre torbaları yerine, esnek yay çemberli, delikli saca asılı durabilen torbalar, torba değiştirme süresini üçte birine düşürür. Bu torbalarla, kendinden ventürili, delikli saca basan kafes kullanılır,
 • Nemli ortamlarda, sıradan galvanizli tel yerine, daldırma galvanizli tel kullanılmalıdır.
 • Yine hızı=debi/alan hesabından, borulardaki hızın 25 m/sn değerini geçmesi istenmez. Zira direnç abağından görebileceğiniz gibi, bu hızın üzerinde birim kayıplar çok yükselir
 • Bir davlumbazla çekim yapacaksanız, davlumbazın en geniş (ağız kısmındaki) kesit alanını düşünerek, hız 2 m/sn olacak şekilde debi seçebilirsiniz (ihtiyaca göre azaltılabilir, arttırılabilir)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir